Як вибрати монітор

111

Монітор – основний спосіб комунікації між людиною і комп’ютером. Тому якість монітора безпосередньо впливає на якість цієї комунікації. У даній статті ми розповімо про те, як вибрати монітор і постараємося проаналізувати основні характеристики сучасних моніторів.

Для того щоб не помилитися при виборі монітора необхідно розібратися з основними характеристиками, які притаманні сучасним моніторів.

Діагональ монітора

Самий очевидний параметр монітора. Природно чим більше діагональ, тим краще. Але, в розумних межах. І ці межі для кожного індивідуальні. Тому діагональ монітора можна сміливо вибирати на власний смак, не керуючись жодними розумними порадами.

Єдине зауваження, яке має відношення до діагоналі це те, що діагональ потрібно вибирати, роблячи знижку на співвідношення сторін. Чим ближче формат монітора до квадрату, тим комфортніше працювати з невеликими діагоналями.

Наприклад, 19-ти дюймовий монітор із співвідношенням сторін 4:3 цілком зручний, але 19-ти дюймовий монітор із співвідношенням сторін 16:9 здаватиметься надто вузьким, вам буде не вистачати висоти. Ця проблема особливо сильно виражена при перегляді веб-сторінок, які мають вертикальну структуру і не розширюються на весь екран.

Співвідношення сторін монітора

Даний параметр монітора часто ігнорується при виборі монітора. Більшість звичайних користувачів ПК не розуміють, які переваги дає те або інше співвідношення сторін.

Зараз у продажу можна знайти монітори з таким співвідношенням сторін:

 • 16:9 – найбільш поширене співвідношення сторін. Більшість сучасних моніторів використовують саме 16:9. Можна сказати, що це вже стандарт.
 • 16:10 – другий за популярністю варіант співвідношення сторін монітора. Подібні монітори трохи ближче до квадрату, ніж монітори зі співвідношенням сторін 16:9.
 • 4:3 і 5:4 – стрімко втрачають популярність формати. Зараз практично всі монітори з цим співвідношенням сторін це дешеві офісні монітори з матрицею TN+film. Вибір монітора з таким співвідношенням сторін дозволить заощадити на купівлі, при цьому за рахунок співвідношення сторін ви отримаєте цілком комфортне рішення.
 • 21:9 – співвідношення сторін, яке дуже швидко набирає популярність. Головна особливість даного формату, це те, що його ширина значно більше його висоти. При великій діагоналі подібне рішення дозволяє замінити відразу два монітора.

Порівняти діагональ і співвідношення сторін для двох обраних моніторів можна на сайті displaywars.com. Наприклад: http://www.displaywars.com/19-inch-4?3-vs-19-inch-16?9.

соотношение сторон монитора

Дозвіл монітора

Ще один дуже важливий параметр при виборі монітора. Чим вище дозвіл, тим чіткіше зображення на екрані. Це особливо помітно при перегляді веб-сторінок і читанні тексту з екрану.

Орієнтуватися на дозвіл потрібно вже після вибору діагоналі і співвідношення сторін. Порівняйте дозвіл моніторів з однаковою діагоналлю і співвідношенням сторін і виберіть монітор з найбільшим дозволом.

Найбільш поширеними є монітори з такими дозволами:

 • Співвідношення сторін 16:9 — 1920?1080, 1600?900 і 1366?768;
 • Співвідношення сторін 16:10 — 1920?1200, 1680?1050
 • Співвідношення сторін 4:3 — 1280 х 1024;

Тип матриці монітора

Поряд з діагоналлю і дозволом, тип матриці є однією з основних характеристик будь-якого екрану. На жаль, при виборі монітора більшість користувачів не звертають на це увагу.

Про типи матриць моніторів на нашому сайті є окрема стаття. Тут ми розглянемо лише два основних типи:

 • TN+film – найбільш поширений тип матриці. На даний момент стрімко застаріває і витісняється матрицею IPS. Вибирати монітор з матрицею TN+film, лише дуже обмеженого бюджету на покупку. Дана матриця характеризується поганими кутами огляду і поганий передачею кольору. Цікавий факт: більшість моніторів, які продаються у великих офлайн магазинах, оснащені саме цією матрицею. Тому вибирати і купувати монітор краще в інтернет-магазинах.
 • IPS – сучасний тип матриць. У порівнянні з TN+film, IPS матриці забезпечують якісну передачу кольору, а їх кути огляду близькі до 180 градусів. Єдиний параметр, за яким IPS дещо поступається TN+film це час реакції матриці.
 • *VA це матриці, які можна вважати чимось т осредним між TN+film і IPS. Найпопулярніший варіант такої матриці це MVA (Multi-domain Vertical Alignment). Дана технологія була створена компанією Fujitsu. Також існують: PVA (Patterned Vertical Alignment) від Samsung, Super PVA від Sony-Samsung (S-LCD) та Super MVA від CMO.
 • PLS – розробка компанії Samsung. Матриця представляється як більш доступна альтернатива дорогим IPS матрицям.
 • IGZO – самий новий і сучасний тип матриці. Моніторів побудованих на базі IGZO поки дуже мало і вони дуже дороги. Використання технології IGZO дозволяє створювати монітори з більш високою роздільною здатністю, ніж при використанні інших типів матриць. Крім цього екрани побудовані на базі IGZO споживають значно менше енергії.

Час реакції матриці

Ще один параметр монітора, який дуже часто ігнорується в процесі вибору. Чим менший час реакції, тим краще. При великому часі реакції картинка може змазуватися в іграх або при перегляді відео. При звичайній роботі за комп’ютером помітити затримку неможливо.

Час реакції матриці залежить від її типу:

 • Для TN-матриць час реакції складає 5 мс і менше. Як правило, 2 або 1 мс.
 • Для матриць IPS час реакції складає від 14 мс і менше. Як правило, 8 або 5 мс.

Якщо ви плануєте багато грати в динамічні комп’ютерні ігри або дивитися фільми, то вам слід вибирати монітор з часом реакції 5 мс і менше.

Інтерфейси або входи монітора

Пристойний монітор повинен оснащуватися інтерфейсами DVI і VGA. У зовсім бюджетних моделях може зустрічатися тільки один VGA вхід. У просунутих моделях моніторів встановлюють додаткові входи HDMI і DisplayPort, іноді навіть по кілька штук.

Интерфейсы или входы монитора

Перед покупкою монітора потрібно переконатися, що на вашому комп’ютері є вихід такого типу як на обраному моніторі. Це дозволить уникнути неприємної ситуації, коли на комп’ютері є тільки DVI вихід, а монітор підтримує тільки VGA.

Контрастність, яскравість, кути огляду і інші характеристики монітора

Контрастність. Для нормального монітора контрастність дисплея повинна становити 1000:1 або більше. Для дешевих моніторів з TN матрицею виробники і продавці вказують динамічну контрастність. Викрити таку хитрість дуже просто. Якщо ви бачите цифру з величезною кількістю нулів, то це динамічна контрастність. Наприклад 20 000 000 : 1 або щось на зразок цього. Орієнтуватися на динамічну контрастність немає сенсу. Ця характеристика перетворилася на маркетингову фішку для залучення уваги покупця.

Яскравість дисплея. Чим вище яскравість дисплея, тим краще. Висока яскравість дозволить комфортно працювати навіть в самому світлому приміщенні. Крім цього, з часом яскравість дисплея знижується. Тому краще брати з запасом. Оптимальна яскравість 300 кд/м2 і більше.

Кути огляду. Чим більше кут, тим краще. В ідеалі кути огляду повинні бути близькі до 180 градусів.

Додаткові характеристики. Також монітори мають ряд характеристик, які не впливають на якість зображення, але впливають на зручність експлуатації монітора. До таких характеристик відносяться: налаштування положення екрану, кріплення на стіну, вбудований USB-хаб і т. д. Зупинятися на цих характеристиках немає сенсу. Тут все залежить від ваших вимог до пристрою.

Як вибрати монітор і не помилитися

Вибір монітора – це вибір оптимальних характеристик для завдань, які ви плануєте вирішувати за комп’ютером. Підбирати відповідні характеристики бажано в такому порядку:

 • Діагональ і співвідношення сторін.
 • Тип матриці і дозвіл.
 • Інші характеристики.
 • Після того як ви визначитеся з діагоналлю, співвідношенням сторін, типом матриці і роздільною здатністю, ви зможете вибрати ряд відповідних моніторів. А остаточний вибір допоможуть зробити інші характеристики.

  Також можна дати деякі рекомендації, орієнтуючись безпосередньо на конкретні завдання:

  • Монітор для ігор і фільмів – монітор з швидкою TN матрицею, велика діагональ і дозвіл велике.
  • Монітор для простої роботи з ПК та офісних завдань – дешевий монітор із співвідношенням сторін 4:3 і 5:4, діагональ 19 дюймів.
  • Монітор для роботи з фотографіями і графікою – якісний монітор з IPS матрицею, велика діагональ і високий дозвіл, надійне кріплення з можливість зміни висоти і повороту в портретну орієнтацію.
  • Універсальний домашній монітор – IPS монітор з середнього цінового діапазону, діагональ від 22 дюймів, час реакції матриці 5 мс.