Як вибрати кулер для процесора

131

Якщо ви вирішили зібрати новий комп’ютер самостійно, то вам належить вирішити ряд проблем, пов’язаних з підбором комплектуючих. Однією з таких проблем є вибір кулера для процесора. У даній статті ми розглянемо основні моменти цього не хитрого справі.

Стандартний кулер для процесора

При складанні нового ПК завжди є спокуса вибрати стандартний кулер, який поставляється разом з процесором. Адже при його використанні можна трохи заощадити.

Стандартний кулер для процесора Intel

Якщо ви збираєте комп’ютер для роботи з вимогливими програмами, то стандартного кулера буде цілком достатньо. Більш того, якщо у корпусі буде організовано хороший рух повітря, то стандартний кулер впорається навіть з важкими програмами та комп’ютерними іграми.

Стандартный кулер для процессора AMD

Стандартний кулер для процесора AMD

Єдине для чого стандартний кулер точно не підійде, це розгін процесора. Якщо ви плануєте розганяти процесор, то потрібно обов’язково брати більш ефективну систему охолодження.

Також не варто вибирати стандартний кулер (або як його ще називають «Боксовий кулер») якщо ви хочете зібрати тихий комп’ютер. Стандартні кулери зазвичай дуже маленького діаметру і з-за цього вони помітно шумлять. При цьому обороти в такого кулера повинні бути високі, адже радіатор під ними також невеликий.

Сокет і габарити кулера для процесора

Якщо ви вибираєте кулер для процесора, то перше, що потрібно враховувати це сокет процесора і габарити кулера.

Якщо вибрати кулер, який її підтримує сокет вашого процесора, то ви просто не зможете його встановити, кулер не встане на потрібне місце. Якщо ж помилитися з габаритами кулера, то у вас можуть виникнути проблеми при закритті корпусу. Якщо кулер виявиться більше того простору, який є між процесором і кришкою корпуса, то ви просто не зможете встановити бічну кришку.

У разі особливо великих кулерів і компактних материнських плат можливі ситуації, коли кулером будуть перекриватися слоти під оперативну пам’ять або навіть роз’єми PCI Express. Це також необхідно враховувати при виборі кулера для процесора.

кулер в корпусе компьютера

Не стандартний кулер в корпусі комп’ютера

Тому, щоб не довелося потім здавати кулер назад в магазин, краще уважно вивчити характеристики кулера і переконатися, що в списку підтримуваних сокетів є сокет вашого процесора, а габарити кулера не створять проблем при складанні системи.

Ефективність кулера

При виборі кулера для процесора дуже важливо правильно оцінити його ефективність і тепловиділення процесора. Для цього краще всього орієнтуватися на TDP процесора і кулера. TDP розшифровується як «Thermal design power», що у свою чергу можна перевести як «Вимоги до системи охолодження». TDP вказується в Ватах і позначає кількість тепла, яке повинна відводити система охолодження процесора. Більш докладно про це можна почитати на Вікіпедії.

Якщо в характеристиках кулера вказується TDP на яку він розрахований, то просто порівняйте TDP кулера з TDP процесора. У разі якщо TDP кулера більше, то такий кулер можна спокійно купувати. Він без проблем впорається з охолодженням вашого процесора.

Информация о TDP в характеристиках кулера

Інформація про TDP в характеристиках кулера

Але, в характеристиках кулерів далеко не завжди є інформація про TDP. В цьому випадку при виборі кулера для процесора доводиться оцінювати його ефективність спираючись на непрямі фактори. Такими факторами є:

  • Вага радіатора. Чим важче радіатор, тим більше тепла він може забрати від процесора і розсіяти в навколишній простір. Тому чим більше вага радіатора, тим ефективніше система охолодження.
  • Кількість теплових трубок. Теплові трубки передають тепло від процесора до ребер радіатора. Тому чим більше теплових трубок і чим більше їх діаметр, тим ефективніше працює радіатор.
  • Кількість кулерів та їх розмір. Чим більше кулерів на радіаторі і чим більше діаметр цих кулерів, тим краще охолоджується радіатор і тим ефективніше система охолодження.
  • Контакт теплових трубок. Теплові трубки можуть контактувати з процесором або безпосередньо, або через додаткову пластину. Оптимальний варіант – це прямий контакт. Так теплові трубки зможуть краще передавати тепло від процесора до ребер радіатора.