Як підібрати відеокарту до материнської плати і процесора

394

Зіткнувшись з необхідності оновлення комп’ютера, користувачі часто починають саме з відеокарти. Загалом це правильний підхід, адже з допомогою заміни відеокарти можна швидко одержати приріст продуктивності в комп’ютерних іграх і 3D програмах. Проте вибрати відповідну відеокарту не так просто. У цьому матеріалі ми розповімо про те, як підібрати відеокарту до материнської плати і процесора.

Як підібрати відеокарту до материнської плати

В сучасних умовах підбір відеокарти на материнській платі не становить жодних проблем. Починаючи з середини 2000-х років всі материнські плати і відеокарти випускаються з роз’ємом PCI Express (фото внизу). При цьому існує три версії роз’єму PCI Express і всі вони повністю сумісні. При бажанні ви можете встановити відеокарту PCI Express 1.0 в роз’єм PCI Express 3.0 або навпаки і все буде працювати.

Тому якщо ви збираєте новий комп’ютер або плануєте оновлення не дуже старого комп’ютера, то про сумісність відеокарти і материнської плати можна не турбуватися.

Але, якщо у вас старий комп’ютер, наприклад, з 2005 року або раніше, то перед покупкою відеокарти вам потрібно перевірити, яким він оснащений роз’ємом. Оскільки до появи PCI Express використовувалися материнські плати з роз’ємом AGP, а під час переходу від AGP до PCI Express зустрічалися материнські плати з обома цими роз’ємами. На фотографії внизу зображено як раз така материнська плата. Верхній роз’єм на фото це PCI Express, а нижній AGP.

разъемы PCI Express и AGP на материнской плате

Вивчивши уважно це фото, можна помітити, що роз’єм PCI Express значно відрізняється від AGP. PCI Express набагато довше AGP, також є відмінність у розміщенні ключа на роз’ємі.

Якщо ви виявили на своїй материнській платі роз’єм PCI Express, то вам пощастило. Ви можете встановити в нього будь-яку сучасну відеокарту. Якщо ж на вашій материнській платі використовується роз’єм AGP, то доведеться пошукати б/у відеокарти з таким же роз’ємом. Але, для більшості користувачів, які підбирають відеокарту до материнської плати, це не знадобиться, оскільки материнські плати з роз’ємом AGP зараз зустрічаються дуже рідко.

Як підібрати відеокарту до процесора

З точки зору сумісності ніяких проблем в підборі відеокарти до процесора немає, будь-який процесор буде працювати з будь-якою відеокартою. Грубо кажучи, процесору абсолютно все одно, яку відеокарту ви будете використовувати.

Але, при підборі відеокарти до процесора потрібно враховувати, що продуктивність процесора повинна відповідати продуктивності відеокарти. Інакше, відеокарта не зможе показати 100% своїх можливостей. Наприклад, в комп’ютерних іграх, це призводить до того, що відеокарта видає менший FPS (кадрів за секунду) ніж могла б видати з більш продуктивним процесором. Зазвичай в таких випадках кажуть, що процесор не розкриває відеокарту.

Підібрати відеокарту до процесора таким чином, щоб вона могла працювати на 100% не просто. Для того щоб бути повністю впевненим, що процесор розкриє відеокарту, потрібно вивчати огляди, в яких дана відеокарта тестується саме з цим процесором.

Якщо під час такого тестування, відеокарта завантажена на 100%, а процесор завантажений відсотків на 80% або менше, то можна сказати, що даний процесор повністю відповідає відеокарті. Якщо ж все навпаки, процесор завантажений на 100%, відеокарта менше 100%, то це означає, що процесор не справляється. Також потрібно враховувати, що у різних ігор різні вимоги до процесора. Тому потрібно дивитися як зв’язка процесор-відеокарта працюють разом в різних іграх.

Але, якщо вас цікавлять орієнтовні дані, то для самих затребуваних відеокарт вони приблизно такі:

  • Для роботи флагманських відеокарт рівня GEFORCE GTX 1080, GEFORCE GTX 980 Ti, Radeon R9 Nano, Radeon R9 Fury, Radeon R9 390X – необхідний флагманський процесор Intel Core i7 останніх поколінь. Можливо також підійдуть флагманські процесори AMD Zen, але на момент написання статті вони навіть не вийшли і їх продуктивність невідома.
  • Для відеокарт рівнем нижче, наприклад, для GEFORCE GTX 970, GEFORCE GTX 780 Ti, Radeon R9 390, Radeon R9 380X – підійде Intel Core i5 останніх поколінь або Intel Core i7 попередніх поколінь. Від AMD підійдуть процесори FX-9590, FX-9370, FX-8350 та FX-8320.
  • Для відеокарт середнього рівня, таких як GEFORCE GTX 950, GEFORCE GTX 670, GEFORCE GTX 660 Ti, Radeon R9 380, Radeon R9 370 – підійде процесор Intel Core i3 останніх поколінь, або Intel Core i5 попередніх поколінь. Від AMD може підійти FX-8150, FX-8120 і Phenom II X6 1100T.

Висновки про підбір відеокарти

Якщо перед вами постало завдання підібрати відеокарту до материнської плати і процесора, то це завдання можна розділити на два етапи.

Перший етап – перевірка наявності роз’єму PCI Express на материнській платі. Якщо він є, то можна взяти будь-яку сучасну відеокарту і вона буде працювати. Але, вона може працювати не на 100%. Тут виникає другий етап – підбір відеокарти до процесора з урахуванням продуктивності процесора. Відеокарту потрібно підібрати таким чином, щоб рівень її продуктивності відповідав процесору. Інакше процесор не зможе ефективно завантажувати відеокарту роботою і її ресурси будуть більшу частину часу простоювати. В результаті відеокарта не буде працювати на 100%.

Якщо ви хочете добитися значно приросту продуктивності в комп’ютерних іграх або 3D програмах, але наявний процесор не може впоратися з сучасними відеокартами, то єдиний варіант – повне оновлення системи. Вам потрібен новий процесор, нова материнська плата і, швидше за все, нова оперативна пам’ять.