Як перевірити жорсткий диск на справність

152

Жорсткі диски – самий ненадійний компонент сучасного комп’ютера. Як правило, сучасні жорсткі диски працюють до 3 років, після чого їх доводиться замінювати. Найгірше в цій ситуації те, що передбачити, коли саме зламається жорсткий диск дуже складно. З-за цього у недосвідчених користувачів часто губляться важливі дані. У цьому матеріалі ми розповімо про те, як перевірити жорсткий диск на справність і правильно оцінити його стан.

Крок № 1. Перевіряємо справність жорсткого диска за допомогою CrystalDiskInfo

Якщо ви хочете перевірити жорсткий диск на справність, то перше, що потрібно зробити, це встановити програму CrystalDiskInfo. Ця безкоштовна програма збирає всю доступну інформацію про жорсткому диску і на її основі видає оцінку його технічного стану. Якщо жорсткий диск повністю справний, то техстан жорсткого диска буде вказуватися як «Добрий». Якщо ж з жорстким диском є проблеми, то ви отримаєте оцінку «Тривога». Ну а в тих випадках, коли жорсткий диск знаходиться на межі смерті, програма видає оцінку «Погане».

Також у програмі CrystalDiskInfo ви можете подивитися вихідні дані S. M. A. R. T. (їх програма використовує для оцінки тих стану), температуру жорсткого диска, число включення жорсткого диска, а також кількість напрацьованих годин.

Крок № 2. Перевіряємо жорсткий диск на помилки за допомогою програми HD Tune.

Також дуже важливо перевірити жорсткий диск на помилки. Найпростіше для цього скористатися безкоштовною програмою HD Tune (або її платною версією HD Tune Pro).

Отже, для того щоб виконати перевірку жорсткого диска на помилки запустіть програму HD Tune, перейдіть на вкладку і натисніть на кнопку «Start».

сканирование на ошибки в HD Tune

Після цього програма HD Tune почне перевірку жорсткого диска на справність. Під час перевірки ви зможете спостерігати за цим процесом. Нормальні ділянки жорсткого диска позначатимуться зеленим кольором, а пошкоджені червоним.

сканирование на ошибки в HD Tune

На повністю справному жорсткому диску пошкоджених (червоних) блоків не повинно бути зовсім.

Крок № 3. Перевіряємо жорсткий диск на справність вручну.

Крім тестування за допомогою програм, жорсткий диск можна перевірити на справність вручну. Для цього просто спробуйте записати на диск велика кількість дрібних файлів (розміром в декілька мегабайт). Наприклад, ви можете спробувати скопіювати на диск велику папку з фотографіями.

  • Якщо диск справний, то процес копіювання повинен пройти без будь-яких пригод. При цьому швидкість копіювання повинна бути більш-менш стабільною на всьому протязі копіювання (за винятком невеликого падіння швидкості відразу після початку копіювання).
  • Якщо ж жорсткий диск несправний, то швидкість копіювання буде дуже сильно коливатися (від нормальної до дуже низької). У деяких випадках процес копіювання може зависати або перериватися. Частина файлів може не бути система буде повідомляти про помилки. В особливо запущених випадках може бути чутний тріск або скрегіт, жорсткий диск може відключитися (зникнути з системи).

Якщо тест із записом файлів пройшов нормально, то спробуйте протестувати, як працює диск при читанні даних. Для цього спробуйте скопіювати дані з досліджуваного диска.

Висновки

Повністю справний жорсткий диск повинен без проблем проходити всі три вищеописані тести. У програмі CrystalDiskInfo повинна стояти оцінка «Добре», програма HD Tune не повинна виявити помилок, а ручне тестування записом/читанням має пройти без ускладнень. Якщо у вас все саме так, то, швидше за все, ваш жорсткий диск в порядку і пропрацює ще довгий час.

Але, природно ніяких гарантій тут немає і бути не може. Тому єдиним способом надійно захистити свої дані є резервне копіювання. Найважливіші дані (особисті фотографії, відео, документи) повинні зберігатися на кількох жорстких дисках.