Несправність оперативної пам’яті є частою причиною появи синього екрану смерті або BSOD. Якщо ваш комп’ютер почав регулярно демонструвати такий синій екран, то є сенс перевірити оперативну пам’ять на працездатність. Благо робиться це дуже просто. У цьому матеріалі ми розглянемо відразу два способи перевірки пам’яті, з допомогою вбудованої утиліти mdsched і з допомогою сторонніх програм Memtest86+.
Перевірка працездатності оперативної пам’яті з допомогою mdsched
Найпростіший варіант перевірки оперативної пам’яті на працездатність – це перевірка за допомогою утиліти mdsched. Дана утиліта вбудована в операційну систему Windows і присутній у всіх її сучасних версіях, включаючи Windows 7, Windows 8 і Windows 10.
Для того щоб перевірити оперативну пам’ять за допомогою mdsched, спочатку потрібно відкрити вікно «Виконати». Для цього натисніть комбінацію клавіш Windows+R. Далі потрібно ввести команду «mdsched» і натиснути на клавішу Enter.
Таким чином ви запустите утиліту mdsched. Дана утиліта запропонує вам два варіанти перевірки оперативної пам’яті. При виборі першого варіанта, комп’ютер перезавантажиться і відразу почнеться перевірка, а при виборі другого перевірка буде запланована на наступне включення комп’ютера. Ви можете вибрати будь-який з цих варіантів, особливої різниці між ними немає.
Так чи інакше, після наступного запуску комп’ютера запуститься «Засіб діагностики пам’яті Windows». За замовчуванням пам’ять буде перевірятися в базовому режимі.
Якщо ви хочете провести більш детальну перевірку працездатності оперативної пам’яті, то ви можете перервати поточну перевірку за допомогою клавіші F1 і вибрати інший режим перевірки. Всього «Засіб діагностики пам’яті Windows» пропонує три режими перевірки оперативної пам’яті на працездатність, це:
- Базовий режим – сама проста і швидка перевірка включає в себе перевірку MATS+, INVC, SCHCKR;
- Звичайний режим – більш детальна перевірка, яка включає в себе перевірки LRAND, Stride6, SCHCKR3, WMATS+ і WINVC;
- Широкий режим – максимально детальна перевірка оперативної пам’яті, яка включає перевірки MATS+, Stride38, WSCHCKR, CHCKR4, WStride-6, ERAND, WCHCKR3, Stride6 і CHCKR8.
Крім цього під час роботи «Засоби діагностики пам’яті Windows» ви можете вимкнути або увімкнути перевірку кеш пам’яті. Для цього потрібно спочатку натиснути на клавішу F1, потім на клавішу Tab, а потім вибрати з трьох опцій:
- Включено;
- Вимкнено;
- За замовчуванням;
Потрібно враховувати, що чим більш докладний спосіб перевірки ви виберете, тим більше часу це займе.
Перевірка працездатності оперативної пам’яті Memtest86+
Також ви можете перевірити працездатність оперативної пам’яті з допомогою сторонніх програм. Однією з найбільш відомих програм такого роду є програма Memtest86+. Програма Memtest86+ запускається виключно з завантажувального диска, тому її можна використовувати навіть тоді, коли операційна система не встановлено або не працює.
Завантажити ISO-образ завантажувального диска з даною програмою можна на сайті http://www.memtest.org/. Також ви можете завантажити завантажувальний диск Hiren’s boot CD (http://www.hirensbootcd.org/), набір якого входить і Memtest86+. Про те, як записувати завантажувальний ISO образ на диск можна почитати в цій статті.
Користуватися програмою Memtest86+ дуже просто. Завантажується з завантажувального диска і запускаємо Memtest86+. Відразу після запуску програма починає перевіряти вашу оперативну пам’ять на працездатність.
Якщо будуть знайдені якісь помилки чи несправності, то на екрані з’явиться червоні повідомлення. Якщо ж помилок не буде, то з’явиться повідомлення «Pass complete, no error».
Для доступу до налаштувань програми Memtest86+ потрібно натиснути на клавішу «C» на клавіатурі. Для завершення перевірки потрібно натиснути на клавішу «Esc».