Як обжати мережевий кабель

126

Часто при побудові домашньої локальної мережі постає проблема, як обжати кабель живлення? Звичайно, можна пошукати вже готовий обтиснений кабель з конекторами або попросити знайомого допомогти, але такі варіанти не завжди підходять.

Більш того рано чи пізно ви захочете переставити комп’ютер або будете робити ремонт і кабель доведеться міняти або обжимать заново.

Часто необхідність обжати мережевий кабель ставить недосвідченого людини в глухий кут. І навіть при наявності всього необхідного виконати цю процедуру правильно все одно не виходить. Насправді обжати кабель мережі дуже просто.

Що необхідно для обтиску кабелю

Мережевий кабель. Для побудови локальних мереж використовується так звана вита пара. Це кабель який складається з восьми провідників, які об’єднані в пари. Кожна пара провідників скручена один навколо одного. Тому даний кабель і називають кручений парою.

витая пара

Вита пара ділиться на категорії від 1 до 7. Категорія вказується безпосередньо на кабелі (CAT1, CAT2, і так далі до CAT7). Для локальної мережі 100 мбіт/с нам потрібна вита пара категорії 5 або вище. Як правило в продажу зустрічається вита пара категорії 5e. Категорія 5e це поліпшена версія 5-тій категорії, тому її можна сміливо купувати. Що стосується покупки, то виту пару потрібно шукати в невеликих магазинах комп’ютерної техніки або на ринках з різноманітною радіотехнікою і електронікою. У великих магазинах вона зустрічається рідко.

Кримпер для обжиму RJ-45 (обжимний інструмент). Кримпер це невеликий пристрій трохи схоже на плоскогубці. За допомогою даного пристрою на мережевому кабелі фіксується коннектор RJ-45.

кримпер для обжима RJ-45

Шукати кримпер потрібно там же де і мережевий кабель. Продавці в магазинах далеко не завжди знають значення слова «кримпер» тому можна просто говорити «обжимний інструмент для мережевого кабелю».

Два коннектори RJ-45. Також нам знадобляться два коннектори RJ-45. Дані коннектори можна придбати там же де кабель і кримпер.

коннектор rj-r5

Як правило, вони продаються пачками по 100 штук. Якщо будете купувати поштучно, то візьміть з запасом на випадок, якщо ви що-то зіпсуєте і доведеться обжимать мережевий кабель по новій.

Ніж. Також вам може знадобитися ніж для того щоб зняти ізоляцію. Як правило, на кримпере є спеціальне лезо для зняття ізоляції з витої пари. Але, без належного досвіду користуватися їм досить складно, оскільки дуже легко пошкодити знаходяться всередині кабелю провідники.

Приступаємо до обтиснення витої пари

Крок № 1. Знімаємо зовнішню ізоляцію. Насамперед необхідно зняти приблизно 3 сантиметри зовнішньої ізоляції з мережевого кабелю. Це можна зробити за допомогою ножа або самого крімпер. Як вже було сказано, на більшості кримперов є спеціальне лезо для зняття ізоляції.

снимаем изоляцию

Після того як ізоляція знята кабель являє собою 4 пари скручених провідників і окрему капронову нитку, яку можна одразу відрізати, вона нам не знадобиться. Ізоляцію з провідників знімати не потрібно, тільки верхній шар білої ізоляції.

Крок № 2. Підготовка провідників. Далі потрібно розплутати всі 4 пари провідників і акуратно їх вирівняти.

выравниваем провода

Після того як провідники розплутати і выровняны їх потрібно розташувати згідно схеми обтиску. Існує дві схеми обтиску кабелю: прямий кабель і перехресний.

Прямий варіант обтиску це коли на обох кінцях кабелю розташування провідників в коннекторе однакове. При перехресному варіанті обтиску на різних сторонах кабелю використовуються різний порядок провідників. Щоб стало зрозуміліше погляньте на ілюстрацію (нижче).

схема обжима сетевого кабеля

Раніше перехресний варіант кабелю (або Crossover) використовувався для підключення двох концентраторів або двох комп’ютерів один до одного. Але, зараз цей варіант втратив свою актуальність, оскільки сучасне мережеве обладнання вміє змінювати провідники в автоматичному режимі. Тому в більшості випадків використовують саме перший варіант обтиску (прямий кабель).

Після того як ви вибрали спосіб обтиску необхідно вибудувати провідники у відповідному порядку. При цьому провідники повинні бути максимально рівними і розташовуватися паралельно один одному. Збудовані по порядку провідники потрібно вкоротити приблизно в половину. Для цього використовують лезо кримера.

укорачиваем длину проводников

Крок № 3. Надягаємо коннектор і обжимаем кримпером. Після того як ви вкоротили провідники їх потрібно акуратно ввести їх в конектор RJ-45. При цьому потрібно стежити, щоб кольори не переплуталися і всі провідники увійшли в точно у відведені для них отвори в коннекторе.

вставляем проводники в коннектор RJ-45

Після того як провідники увійшли в конектор виту пару можна обжимать. Для цього вставляємо коннектор з кабелем в крімер і стискаємо рукоятки.

обжимаем витую пару с помощью кримпера

Все, на цьому обтиснення витої пари з одного боку завершено. Тепер необхідно виконати аналогічні дії для другого кінця кабелю. При цьому не забувайте, у якій порядку повинні йти провідники.

Сподіваюся, дана інструкція допоможе вам розібратися з тим, як обжимать мережевий кабель (кручену пару).