Як дізнатися розрядність процесора

40

Кілька років тому, розрядність процесора була відмінною темою для суперечок і довгих розмов на комп’ютерну тему. У кожного була своя думка з приводу 32-і 64-розрядних процесорів та їх відмінностей. Зараз ця тема стала менш популярною, оскільки всі звикли, що абсолютно всі сучасні процесори для персональних комп’ютерів є 64 – розрядними. Однак деякі питання, що стосуються розрядність процесорів, все ще хвилюють користувачів ПК. У даному матеріалі ми розповімо про те, як дізнатися розрядність процесора, а також про те, що таке розрядність і які відмінності між 32-х і 64-х розрядні чіпами.

Отже, для того щоб дізнатися розрядність вашого процесора вам потрібна програма CPU-Z. Ця програма поширюється абсолютно безкоштовно і її можна завантажити з сайту розробника. З її допомогою ви зможете отримати всю можливу інформацію про ваш CPU, тобто про вашому процесорі.

Завантажуємо, встановлюємо і запускаємо програму CPU-Z. Відразу після запуску ви побачите приблизно таке вікно:

В цьому вікні всі технічні характеристики процесора, встановленого на вашому комп’ютері. На розрядність процесора вказує підтримка інструкцій EM64T (Intel64), якщо у вас процесор від Intel, або підтримка інструкцій x86-64 (AMD64), якщо у вас процесор від компанії AMD. Якщо такі інструкції не відображаються в програмі CPU-Z, значить, ваш процесор є 32-розрядним.

Насправді, зустріти комп’ютер з 32 розрядним процесором зараз не так вже і просто. Адже всі процесори, починаючи від AMD Athlon 64 і пізніх моделей Pentium 4, є 64-розрядними.

Що таке розрядність процесора

Як дізнатися розрядність процесора, ми вже знаємо, тепер пора розібратися з самим поняттям розрядності. Розрядність це кількість розрядів (чи біт) які може одночасно обробляти процесор.

Розрядність процесорів зростала по мірі розвитку технологій. Так, в 1971 році компанія Intel створила перший 4-розрядный процесор 4004, потім був 8-ми розрядний 8080 і 16 розрядний 8086. У 1985 році з’явився перший 32 розрядний процесор 80386, що згодом став основною для всіх сучасних процесорів для ПК. А в 2003 році з’явився перший 64 розрядний процесор для настільних комп’ютерів, ним став Athlon 64 від компанії AMD.

Крім цього, термін розрядність може застосовуватися по відношенню до шин. Наприклад, в технічних характеристиках відеокарт вказується розрядність шини пам’яті. Розрядність шини це кількість біт, яке може бути передано по шині за один раз.

У чому перевага 64 розрядних процесорів

З точки зору кінцевого користувача ПК, 64 розрядні процесори мають тільки одну значну перевагу — можливість адресувати більше 4 Гб оперативної пам’яті. Тобто, при використанні 64 розрядного процесора, ви можете встановити в свій комп’ютер 8, 16, 32 або будь-яке інше кількість гігабайт оперативної пам’яті.

Природно, крім 64 розрядного процесора у вас повинна бути встановлена і 64-розрядна операційна система. Якщо, на комп’ютер з 64 розрядним процесором встановити звичайну 32 розрядну операційну систему, то комп’ютер буде працювати в 32 біт і обсяг доступної пам’яті буде 4 Гб.

Для того щоб дізнатися яка операційна система встановлена на вашому комп’ютері відкрийте: Панель управління – Система і безпека – Система.

В чем преимущество 64 разрядных процессоров

Тут зібрана певна інформація про вашому комп’ютері в операційній системі. Навпроти пункту «Тип операційної системи» буде вказана розрядність операційної системи.