Температура процесора

54

Температура процесора найважливіший параметр для нормальної роботи комп’ютера. Перегрів процесора може призводити до зниження продуктивності, не стабільною і остаточної поломці комп’ютера. Тому дуже важливо вміти визначити перегрів і вчасно зробити потрібні дії.

Як дізнатися температуру процесора

Зараз існує величезна кількість різноманітних утиліт для моніторингу температури процесора. Нижче ми розглянемо кілька найбільш популярних безкоштовних програм, які можна використовувати для перевірки температури процесора.

HWMonitor

Однією з найбільш зручних програм для рішення цієї задачі, є програма HWMonitor. Ця програма дозволить вам дізнатися температуру процесора, чіпсета, відеокарти і жорстких дисків. Також з допомогою HWMonitor можна дізнатися швидкість обертання кулера і поточні напруги на процесор, оперативну пам’ять і материнську плату.

Таким чином, програма HWMonitor концентрує всю важливу інформацію про поточний стан вашого комп’ютера. Потрібно відзначити, що HWMonitor відмінно регулярно оновлюється і відмінно працює як з настільними комп’ютерами, так і з ноутбуками.

Core Temp

Програма Core Temp також є популярним рішенням для спостереження за температурою процесора. Особливістю даної програми є те, що вона відображає не тільки температуру процесора, але і його основні характеристики.

программа Core Temp

З іншого боку програма Core Temp відображає інформацію про температуру процесора, у той час як температура інших компонентів комп’ютера залишається за кадром.

SpeedFan

Програма SpeedFan рідко використовується для спостереження за температурою процесора. Оскільки дана програма створена в першу чергу для спостереження за кулерами.

программа SpeedFan

Але, функція моніторингу температури процесора і інших компонентів тут також є. Тому SpeedFan можна цілком ефективно використовувати для вирішення цього завдання.

Яку температуру процесора можна вважати нормою

Для різних моделей процесорів нормальна температура буде різною. Деякі процесори в режимі простою і зі штатним кулером гріються до температури 35 градусів, деякі більше 35 градусів, деякі менше. Тому чіткої межі між нормальною температурою і невиправданою високою температурою немає. Але, типову температуру для середнього процесора можна назвати, це:

 • 45 градусів в режимі простою;
 • 65 градусів під навантаженням;

Якщо ваш процесор в режимі простою комп’ютера (без навантаження) гріється 50, 55 або більше градусів, то у вас проблеми з охолодженням. Те ж саме з температурою під навантаженням, вона не повинна значно перевищувати 65 градусів.

Коли потрібно перевіряти температуру процесора

Якщо комп’ютер працює стабільно, то проводити постійний контроль за температурою процесора немає необхідності.

температура процессора

Але, в деяких випадках перевірка все-таки потрібно. Давайте розглянемо такі ситуації:

 • Купівля або самостійного складання комп’ютера. При першому включенні комп’ютера необхідно переконатися, що процесор і інші компоненти комп’ютера працюють в нормальному температурному режимі.
 • Після заміни кулера або термопасти. Після заміни кулера або термопасти обов’язково потрібно перевірити температуру. Завжди є ймовірність, що ви зробили щось не так.
 • Після очищення комп’ютера від пилу. Після чищення комп’ютера потрібно переконатися, що температура знаходиться в межах норми, так як в процесі очищення ви могли пошкодити кулер.
 • Після розгону процесора. Розгін процесора значно підвищує ймовірність перегріву, тому якщо ви граєтесь розгоном, то контроль за температурою це ваше головне завдання.
 • У разі появи ознак перегріву процесора. Нижче ми розповімо про те, які ознаки говорять про можливу проблему з підвищенням температури процесора.

Зовнішні ознаки підвищення температури процесора

Так як дізнатися, що процесор перегрівається? Існує ряд зовнішніх ознак, при виявленні яких потрібно терміново перевірити температуру процесора.

 • Перезавантаження комп’ютера. Найбільш характерною ознакою перегріву процесора є перезавантаження комп’ютера. Тому якщо ваш комп’ютер перезавантажується без видимої на те причини потрібно перевірити температуру процесора, можливо проблема саме в перегріві.
 • Високий рівень шуму. Ще однією важливою ознакою є високий рівень шуму. Багато комп’ютери вміють регулювати швидкість обертання кулера залежно від температури процесора, а це в свою чергу призводить до підвищення рівня шуму. Особливо це помітно в ноутбуках, при перегріві більшість ноутбуків починають видавати сильний шум.
 • Зниження продуктивності. Також із-за перегріву процесора може знижуватися продуктивність комп’ютера. Але помітити цей ефект значно складніше.

как узнать температуру процессора

Якщо ви помітили ці ознаки необхідно негайно дізнатися температуру процесора для того, щоб упевнитися, що з комп’ютером все в порядку.

Як можна знизити температуру процесора

Отже, ви дізналися, що температура вашого процесора невиправдано висока. Зараз ми розглянемо низку заходів, які потрібно вжити для вирішення цієї проблеми:

 • Очистити комп’ютер від пилу. Якщо комп’ютер забитий пилом, то система охолодження не буде працювати на повну силу. В результаті температура компонентів комп’ютера підвищується. Якщо це настільний комп’ютер, то ви можете очистити його від пилу самостійно. Для цього необхідно відкрити бічну кришку і акуратно прибрати пил пензликом або не сильним потоком повітря. У випадку якщо у вас ноутбук для чищення системи охолодження доведеться звернутися в сервісний центр.
 • Перевірити обороти кулера. У більшості випадків БІОС дозволяє знизити оберти кулера на процесорі, для того щоб зменшити рівень шуму. Увійдіть в БІОС і вимкніть цю функцію.
 • Перевірити систему охолодження. Цілком імовірно, що у вас проблеми з системою охолодження. В типовому комп’ютері система охолодження процесора складається з кулера, радіатора і термопасти. З радіатором не буває проблем, а от кулер і термопаста можуть підвести. Переконайтеся, кулер процесора може вільно обертатися. Для цього спробуйте покрутити його пальцем при вимкненому комп’ютері. Кулер повинен обертатися швидко і легко. Також може пересихати термопаста. В такому разі її потрібно замінити.
 • Перевірити комп’ютер на віруси. Якщо ваш комп’ютер заражений вірусами, вони можуть створювати додаткове навантаження. Це може призводити до того, що навіть під час простою комп’ютера температура процесора буде досить висока. Для вирішення проблеми необхідно встановити антивірус або виконати переустановлення операційної системи.
Бонусне відео. Тест процесорів без охолодження