Що таке відеокарта

65

Відеокарта – це пристрій, що виводить на екран всі дії і процеси, що здійснюються на комп’ютері. За допомогою відеокарти дані, що передаються комп’ютером, перетворюються у відеосигнал і передаються на монітор.

Інтегровані і дискретні відеокарти

Існують два основних типи відеокарт: інтегровані і дискретні.

 • Інтегровані (вбудовані) — є невід’ємною частиною центрального процесора, материнської плати, так як вбудовані в них. Наявність інтегрованого відео знижує вартість і енергоспоживання комп’ютера, однак такі відеокарти володіють обмеженою продуктивністю. У них часто відсутня власна відеопам’ять, тому вони використовують оперативну пам’ять комп’ютера. Крім цього, у інтегрованої відеокарти немає окремої системи охолодження, що дозволяє заощадити простір усередині системного блоку або ноутбука. Такий тип відеокарт в основному використовується в офісних та простих домашніх комп’ютерах, де не потрібна висока потужність і продуктивність.
 • Дискретна відеокарта — це окрема плата, що встановлюється в спеціальний слот (PCI Express x16) і містить в собі все необхідне для повноцінної роботи. Це дозволяє збільшити продуктивність комп’ютера і використовувати його для ігор з високим рівнем графіки або роботи з потужними графічними додатками. У дискретних відеокарт є власна відеопам’ять. Їх головними недоліками є дорожнеча і споживання великої кількості енергії, що відіграє важливу роль для ноутбуків.

Як виглядає відеокарта

Дискретна відеокарта для настільного комп’ютера:

Дискретна відеокарта для ноутбука:

Дискретная видеокарта для ноутбука

Основні характеристики відеокарт

 • Графічний чіп (GPU). Це головний процесор відеокарти, він виконує розрахунок виведеного зображення, дозволяючи звільнити від цієї операції центральний процесор комп’ютера або ноутбука. Є основним елементом графічної плати, оскільки від нього залежать продуктивність і можливості всього пристрою. Сучасні графічні чіпи по складності практично не поступаються центрального процесора, а іноді навіть перевершують його за кількістю транзисторів і по обчислювальній потужності.
 • Тактова частота графічного чіпа. Чинить істотний вплив на продуктивність відеоадаптера: чим вище частота, тим швидше він працює, і тим більша кількість тепла виділяє. Тому за допомогою збільшення робочої частоти графічного процесора можна виконати розгін відеокарти.
 • Частота відеопам’яті. Чим вища ця величина, тим швидше працює підсистема пам’яті.
 • Тип відеопам’яті. В даний час у відеокартах застосовується кілька типів оперативної пам’яті: DDR або спеціально розроблена пам’ять типу GDDR. Найбільш поширеною є GDDR3.
 • Розрядність шини пам’яті. Чинить істотний вплив на пропускну здатність пам’яті і загальну продуктивність відеокарти. Характеризується кількістю біт даних, які передаються за один цикл. Чим більше розрядність шини пам’яті, тим вище швидкість роботи. У недорогих відеокартах розрядність зазвичай становить 64 або 128 біт, у дорогих — від 256 біт і вище.
 • Роз’єми. Призначені для підключення до відеокарти зовнішніх пристроїв і для виведення на них відеосигналу. Всі роз’єми діляться на дві основні групи: цифрові та аналогові. При аналоговому підключенні якість зображення сильно залежить від безлічі факторів. Це часто спотворює зображення, тому такі роз’єми витісняються цифровими інтерфейсами.

Найбільш поширені такі типи роз’ємів:

 • DVI — може бути аналогових, цифрових або комбінованим, зазвичай використовується тільки на відеокартах для настільних комп’ютерів;
 • HDMI — виключно цифровий інтерфейс, що використовується як на ноутбуках, так і на звичайних настільних комп’ютерах;
 • DisplayPort — виключно цифровий інтерфейс, що використовується як на ноутбуках, так і на звичайних настільних комп’ютерах, але менш поширений ніж HDMI;
 • D-Sub або VGA — аналоговий інтерфейс, що використовується на ноутбуках і настільних комп’ютерах, останнім часом втрачає свою популярність;

Основні виробники графічних чіпів

Зараз існує тільки дві великі компанії-виробники графічних процесорів NVIDIA і AMD (торгові марки GeForce і Radeon відповідно). Проте самі вони не продають споживачам відеокарти, так як працюють з іншими компаніями, які випускають готові продукти на базі відеопроцесорів цих виробників. Відеокарти від різних виробників, виготовлені на однаковому чіпі виробництва AMD або NVIDIA, часто відрізняються лише упаковкою, наклейками і комплектацією, оскільки засновані на оригінальному дизайні.

Іноді кінцевий виробник відеокарт розробляє власний дизайн виробу, підвищує частоти, змінює систему охолодження і так далі. Таким чином він намагається виділити свій продукт серед інших подібних, заснованих на однаковому процесорі.