Що таке UEFI

55

BIOS персонального комп’ютера, незважаючи на постійні оновлення, «подвійні» реалізації та інші нововведення, по суті, так і залишався найбільш застарілим компонентом сучасних комп’ютерів. Починаючи з самих перших ПК в BIOS нічого кардинально не змінювалася. Його довгий час серйозно не чіпали виробники, побоюючись за те, що порушиться спадкоємність базових функцій, необхідних для правильного функціонування старих операційних систем.

Але старі системи пішли в минуле, а ті, що все ще використовуються, можна запускати з допомогою програмних емуляторів. Тому боротися зі старими звичками BIOS стало не особливо потрібно. У насправді, при завантаженні з допомогою BIOS не отримати навіть відображення національних алфавітів, не кажучи вже про підтримку мережних пристроїв, оптимальних режимів роботи устаткування, зручних рішень з оновлення і т. п.

Розповідь про те, що таке UEFI, краще почати з історії виникнення даної технології.

Історія розвитку UEFI

Історія UEFI починається в середині 90-х років. Вже тоді для потужних серверних платформ було недостатньо можливостей стандартного BIOS. Тому для перших систем Intel-HP Itanium була розроблена нова технологія, що отримала назву Intel Boot Initiative. Трохи пізніше назву було змінено на EFI або Extensible Firmware Interface.

Першою офіційною специфікацією стала EFI 1.02, яка з’явилася на світ 12 грудня 2000 року. На початку 2002 року з’явилася специфікація 1.10. А вже в 2005 році був сформований альянс компаній під назвою Unified EFI Forum або UEFI Forum, а сама технологія змінила назву з EFI на UEFI. Зараз розробкою UEFI займається UEFI Forum, до складу якого входять такі компанії, як AMD, Apple, Dell, HP, American Megatrends, IBM, Intel, Lenovo, Insyde Software, Microsoft і Phoenix Technologies. Останньою специфікацією UEFI є специфікація під номером 2.3.1, яка була опублікована альянсом UEFI Forum у квітні 2011 року.

Переваги UEFI

Очевидно, що UEFI це новий крок у розвитку персональних комп’ютерів. Але які реальні переваги представляє використання даної технології замість старого доброго BIOS?

UEFI. Что такое UEFI

  • UEFI дозволяє виконувати завантаження операційної системи з жорстких дисків великого об’єму. Використовуючи BIOS можна завантажити операційну систему з жорсткого диска об’ємом більше 2 Тб.
  • UEFI не залежить від архітектури процесора і може використовуватися як з процесорами x86, так і з процесорами на базі архітектури ARM. В той час як BIOS підтримує тільки процесори x86.
  • UEFI дозволяє використовувати графічну оболонку з підтримкою мишки, яка набагато зручніше аскетичного інтерфейсу BIOS. При цьому, оболонка UEFI дозволяє виконувати багато завдань без використання операційної системи. Наприклад, підключатися до локальної мережі і виходити в інтернет.
  • UEFI дозволяє завантажувати операційну систему значно швидше. Завдяки паралельному тестування компонентів комп’ютера, час, який проходить від моменту включення комп’ютера до моменту початку роботи операційної системи може бути зменшена до 2-х секунд.
  • UEFI оснащена менеджером завантаження і дозволяє користувачеві вибирати яку операційну систему він хоче завантажити. При цьому зникає необхідність використання спеціального механізму для вибору операційної системи всередині самого завантажувача операційної системи.
  • UEFI оснащена новими способами захисту від шкідливих програм.