Що таке термопаста

32

Теплопровідна паста, або термопаста, – це дуже пластична речовина з великим коефіцієнтом теплопровідності, необхідне для поліпшення обміну теплом радіатора і процесора (або іншими електронними елементами, які інтенсивно виділяють тепло). Термопаста являє собою однорідну масу. Дуже часто білого або сірого кольору, набагато рідше сріблястого або блакитного.

Кілька років тому процесори обходилися і без теплопровідної пасти, але зараз вона невід’ємний атрибут будь-якого потужного або середньої потужності процесора. Адже зараз існує можливість розігнати процесор на 10-15%. Дана можливість передбачена виробником і досить легко здійснюється програмним шляхом, змінюючи налаштування в BIOS. Використання термопасти пояснюється тим, що між процесором і радіатором з-за нерівностей поверхонь виникає повітряна прошарок. Отже, погіршується тепловіддачу на 15-20%. У наш час випускаються дуже потужні процесори, які працюють на межі і інтенсивно виділяють тепло. Щоб збільшити тепловідвід не можна обійтися без термопасти.

Необхідні вимоги до термопасті:

  • збереження консистенції при нагріванні (використання невисихаючих матеріалів)
  • висока теплопровідність
  • негорючість
  • стійкість до корозії
  • властивості діелектрика
  • гідрофобність
  • стійкість до окислення
  • відсутність шкоди для здоров’я

Існує вид термопасти, який називається термоклей. Це термопаста, яка має клейкими властивостями. Його використовують для прикріплення електронних компонентів один до одного, коли відсутній механічний кріплення елементів, або даний вид кріплення не передбачено/утруднений.

Спосіб застосування термопасти і термоклея

Поверхні компонентів очищаємо від бруду і пилу і наносимо пасту тонким шаром. Саме тонким. Переконатися в тому, що елементи встановлені правильно, прибрати надлишки термопасти з допомогою нейтрального розчинника або механічним шляхом.

Основною помилкою недосвідчених складальників ПК є нанесення товстого шару пасти. Шар повинен бути мінімально тонким і рівномірним. Деякі вважають, що чим товще шар, тим краще тепловідвід. Але це не так, а зовсім навпаки. Термопаста сама по собі не має великої теплопровідності. Вона лише повинна витіснити все повітря з нерівностей поверхні електронних компонентів, наприклад між процесором і радіатором. Якщо шар термопасти дуже великий, то тепловідвід погіршиться на 20%. Тепловіддача елемента з таким шаром нічим не відрізняється від компонента без термопасти. Нагрівання збільшиться на 20 — 25°, порівняно з цим же елементом, але з тонким шаром пасти.

При виборі теплопровідної пасти необхідно враховувати її основну характеристику – теплопровідність. У вітчизняних паст вона коливається в межах 0,7 – 1 Вт/ (м·К). Наприклад, КПТ-8. Існують і більш просунуті термопасти. У них теплопровідність може мати значення 1.5 і більше. Також при виборі необхідно звернути увагу на діапазон робочих температур, тобто температур, при яких термопаста зберігає свої властивості – постійну консистенцію, теплопровідність і діелектричну проникність. Дуже важливою характеристикою термопасти є фірма-виготовлювач. Зарубіжні пасти фірм Gigabyte, Fanner, Zalman зустрічаються дуже рідко. У Россі найпопулярніша термопаста КПТ-8, тому що вона дешева і доступна. Також непогано зарекомендували себе термопасти НС-125 і Алсил-3.

Примітки. 1. Теплопровідність є перенесення тепла, або енергії від більш нагрітих елементів до менш нагрітим в результаті взаємодії молекул і їх руху. 2. Говорячи теплопровідність, мається на увазі коефіцієнт теплопровідності.

До речі, рекомендуємо ознайомитися з нашою статтею про заміну термопасти на процесорі.