Що таке SATA

114

Користувачі часто запитують, що таке SATA і в чому його відмінності від ATA (IDE). У даній статті ми розглянемо інтерфейс SATA і всі його ключові особливості.

SATA це інтерфейс, який використовується для підключення різноманітних накопичувачів інформації. Наприклад, з допомогою SATA кабелів підключають жорсткі диски, SSD накопичувачі та інші пристрої для зберігання інформації. SATA-кабель являє собою червоний шлейф шириною приблизно 1 див Завдяки цим особливостям його неможливо сплутати з іншими інтерфейсами, наприклад з ATA (IDE).

Кабель данных SATA

Кабель даних SATA

ATA (IDE) це інтерфейс, який використовувався для підключення жорстких дисків, до появи інтерфейсу SATA. На відміну від SATA інтерфейс ATA є паралельним інтерфейсом. ATA (IDE) шлейф складається з 40 провідників, з-за чого він мав велику ширину. Кілька таких шлейфів в системному блоці значно погіршували ефективність охолодження, що було однією з проблем ATA інтерфейсу.

Крім більш тонкого кабелю новий SATA інтерфейс отримав і інші переваги перед своїм попередником. Одним з таких переваг є швидкість передачі інформації.

Кабель питания SATA

Кабель живлення SATA

Максимальна швидкість передачі інформації по шині ATA становить 133 МБайт/з, причому це суто теоретичне значення. Впровадження SATA інтерфейсу не принесла великого збільшення швидкості. Перша версія інтерфейсу SATA 1.0 могла передавати даний зі швидкістю 150 Мб/с. Але наступні версії інтерфейсу вже були значно швидше самої швидкої версії інтерфейсу ATA (Ultra ATA (UDMA/133)). Так, SATA 2.0 може передавати дані зі швидкістю 300 МБайт/с, а SATA 3.0 цілих 600 Мбайт/с.

Ще однією перевагою SATA є велика універсальність, порівняно зі старим інтерфейсом ATA (IDE). Наприклад, з допомогою SATA інтерфейсу можна підключати зовнішні пристрої. Для спрощення підключення зовнішніх пристроїв була розроблена спеціальна версія інтерфейсу eSATA (External SATA).

Інтерфейс eSATA отримав режим «гарячої заміни», більш надійні роз’єми і збільшену довжину кабелю. Завдяки цим удосконаленням, інтерфейс eSATA зручно використовувати для підключення різних зовнішніх пристроїв. Для живлення підключаються пристроїв eSATA необхідно використовувати окремий кабель. В майбутніх версіях інтерфейсу планується впровадити харчування прямо в кабель eSATA.