Що таке RAID-масив

94

Що таке RAID-масив і навіщо він потрібен? Подібні питання можна почути досить часто. У цій статті ми розповімо, що таке RAID-масив і як його побудувати в домашніх умовах.

Жорсткі диски давно є найповільнішим компонентом комп’ютера. У той час як процесори, відеокарти, оперативна пам’ять розвиваються величезними кроками, процес розвитку жорстких дисків значно відстає. Для того щоб компенсувати низьку продуктивність жорстких дисків у потужних комп’ютерах і серверах використовуються так звані RAID-масиви.

RAID-масиви це зв’язка декількох однакових жорстких дисків, які працюють паралельно. Подібна конфігурація дозволяє значно підвищити швидкість роботи і надійність жорстких дисків. RAID-масиви бувають декількох типів. Різні типи RAID-масивів призначені для вирішення різних завдань.

Види RAID-масивів

RAID 0 (страйп, Striping) – дисковий масив для підвищення продуктивності. Для побудови такого RAID-масиву використовується 2 або 4 жорстких дисків. Даний RAID-масив працює за рахунок розподілу даних по різних жорстких дисках. Подібний RAID-масив дозволяє отримати значний приріст продуктивності, проте він не безпечний для зберігання даних. У разі виходу з ладу хоча б одного жорсткого диска всі дані записані в такий RAID-масив будуть втрачені.

RAID 1 (дзеркальний) – дисковий масив, призначений для підвищення надійності зберігання даних. Дані не розподіляються як в RAID 0, а записуються одночасно на два диска. Таким чином, вміст дисків є повною копією. Таким чином, RAID 1 дозволяє підвищити надійність зберігання даних, в разі виходу з ладу одного з дисків всі дані будуть збережені.

Крім RAID 0 і RAID 1 існують також і інші типи RAID-масивів (RAID 2, RAID 3 і т. д.), але вони, як правило, використовуються тільки в серверах. Для домашнього використання буде більш ніж достатньо двох описаних масивів.

Як створити RAID-масив

RAID-масив створюється з допомогою підключення декількох жорстких дисків до материнської плати, яка підтримує організацію масивів.

Також RAID-масив може створюватися за допомогою підключення жорстких дисків до спеціального контролера. Але подібний підхід, як правило, використовується тільки в серверах.

Після того як диски підключені необхідно налаштувати RAID-масив в БІОС. Для цього виставляємо відповідний параметр значення RAID, як правило, цей параметр називається SATA Configuration або Configure SATA as RAID. Коли RAID включений в БІОС, при наступному завантаженні комп’ютера ви побачите таблицю, в якій вам буде запропоновано провести остаточне налаштування RAID-масиву.