Що таке процесор

82

Процесор (або central processing unit, CPU) — це головний компонент будь-якого комп’ютера. Саме процесор відповідає за виконання коду програм, тому чим швидше процесор, тим швидше виконуються завдання, поставлені перед комп’ютером.

Основні характеристики процесорів для ПК

  • Кількість обчислювальних ядер. Кількість обчислювальних ядер визначає кількість завдань, які процесор може виконувати паралельно. В даний час для настільних комп’ютерів використовуються процесори з 1, 2, 4, 6 і 8 ядрами. При виборі процесора кількість ядер потрібно підбирати під конкретні завдання, які будуть виконуватися на комп’ютері. Наприклад, для роботи з найпростішими програмами або користування інтернетом цілком достатньо 2-ядерного процесора, а для використання професійних графічних програм або запуску вимогливих ігор знадобиться 4 – або 6-ядерний. Крім цього, деякі процесори від Intel можуть створювати за 2 віртуальних ядра на кожне реально існуюче обчислювальне ядро (технологія Hyper-threading). Завдяки цьому трюку вдається більш ефективно завантажувати ядро роботою, а значить, підвищити продуктивність обчислювальних ядер.
  • Тактова частота. Це кількість операцій, виконуваних за одну секунду. Ця величина вимірюється в мегагерцах (МГц). Чим вище тактова частота, тим вище продуктивність кожного окремо взятого обчислювального ядра.
  • Розрядність. Цей параметр впливає на можливість виконання процесором 32 – або 64-бітних програм. Також розрядність впливає на доступний об’єм оперативної пам’яті, яка обмежена 4 Гб для 32-бітних системах і 16 Гб – в 64-бітних.
  • Об’єм кеш–пам’яті. Кеш-пам’ять використовується процесором для зберігання даних, які він регулярно використовує. Завдяки кеш-пам’яті процесора потрібно рідше звертатися до оперативної пам’яті, яка працює значно повільніше.
  • Технологічний процес. Техпроцес це розмір транзисторів в процесорі. Чим менше техпроцес, тим нижче енергоспоживання процесора, а також його тепловиділення. Крім цього зменшення техпроцесу дозволяє вмістити більше транзисторів на тій же площі кристала, а значить, підвищити продуктивність процесора.
  • Тепловиділення процесора (TDP). Цей параметр показує, яка кількість тепла система охолодження повинна відводити від процесора.
  • Вбудований графічний процесор. Зазвичай інтегрується в материнську плату комп’ютера або CPU. Завдяки вбудованій графіку можна зібрати комп’ютер без окремих плат відеоадаптерів, значно скоротивши вартість і енергоспоживання системи.
  • Сокет (Socket). Це спеціальний роз’єм на материнській платі, який встановлюється процесор. Якщо сокет процесора і материнської плати не збігається, то встановити процесор не вийде.

Як виглядає процесор для ПК

Процесор AMD FX з передньої і тильної сторони:

Основні виробники процесорів для ПК

В даний час найбільшими виробниками CPU є компанії Intel і AMD.

Лідером в цій парі, безсумнівно, є Intel. Процесори від Intel характеризуються більш високою продуктивністю на ядро і меншим тепловиділенням, але при цьому їх вартість значно вища. А це не завжди буває виправдано – наприклад, при складанні недорогих комп’ютерів.

Процесори AMD відрізняються вигідним співвідношенням ціна-якість, але для деяких моделей характерно надлишкові тепловиділення. Але, незважаючи на те, що процесори від даного виробника відстають у технологічному плані і не завжди володіють високою якістю, вони все одно користуються значною популярністю.