Що таке плагін

286

Багато починаючі користувачі стикаються з таким словом, як «плагін». Цілком природно, що його значення відоме не всім, і якщо ви бажаєте зрозуміти, що таке плагін, ви прийшли за адресою — тут ми будемо розглядати, що таке плагін, і пояснимо це максимально зрозумілою мовою.

Визначення плагіна

Слово «плагін» складене з двох слів: plug in — дослівно «підключати». Плагін — модуль, який підключається до програми і дає їй додаткові можливості. Для прикладу можемо взяти програму, яка дає користувачеві малювати зображення. Припустимо, програміст написав плагін, який розширює можливості програми — наприклад, дозволяє застосувати до зображення якісь особливі ефекти. В такому разі ми повинні підключити плагін до програми, після чого його можна викликати прямо з програми.

Принцип роботи плагіна

Основна програма надає сервіси, які можуть використовуватися плагіном. Найважливіший з них — це сама можливість підключати плагіни: додатки оснащуються спеціальними менеджерами плагінів, які дозволяють додавати нові плагіни, відключати або видаляти непотрібні, редагувати налаштування плагінів і так далі. Крім цього, плагін може передавати якісь дані іншого плагіну — цю можливість також надає основна програма.

Плагін не може використовуватися окремо, оскільки для нього потрібна програма. Це можна порівняти, наприклад, з додатковим об’єктивом фотоапарата: сам по собі об’єктив не може робити фотознімки, однак якщо його прикрутити до фотоапарата, фотоапарат придбає нові можливості і зможе робити знімки, які він не міг знімати раніше.

Розвинемо аналогію з фотоапаратом: припустимо, що у вас є кілька об’єктивів — для дальньої зйомки, ближній зйомки і так далі. Ви можете встановити будь-який з них, тоді кріплення для об’єктива ми можемо порівнювати з сервісом управління плагінами. Ви можете прикріпити до фотоапарата будь-який об’єктив, і точно так само ви можете використовувати будь-який з плагінів на ваш вибір. І не потрібно щось змінювати в самому фотоапараті.

Приклади плагінів

Ми вже згадували плагін для графічного редактора в якості прикладу. Цей приклад дуже хороший: існує велика кількість графічних редакторів, і для багатьох з них випускаються плагіни.

Візьмемо самий відомий з них — Photoshop. Для фотошопа розробляється величезна кількість плагінів. Наприклад, плагін, який обробляє зображення так, щоб воно виглядало як картина маслом. Інший плагін дозволяє автоматично отретушировать обличчя так, щоб воно виглядало найбільш привабливо. У самому Photoshop таких функцій немає — вірніше, є, однак вони не настільки автоматизовані і зручні для використання.

Для програм обробки звуку існують плагіни, що дозволяють обробляти яким-небудь особливим способом звук, змінювати його технічні характеристики і так далі.

Для веб-браузерів існує величезна безліч плагінів, що дозволяють, наприклад, блокувати рекламу — вона просто не показується. Ви, може бути, вже чули про таке плагіні — це AdBlock.

А плагін Tor дозволяє вам підключитися до повністю анонімною мережі, через яку ви зможете робити в інтернеті все що завгодно, і при цьому визначити вашу справжню особистість практично неможливо, більше того — ви зможете обходити невиправдану цензуру держави (до речі, радимо глибше вивчити це питання: за останніх подій з посиленням заборон в інтернеті питання анонімності і конфіденційності актуальний як ніколи, і здобуті навички знадобляться вам дуже скоро).

Висновок

Як бачите, у понятті «плагін» нічого складного немає. Якщо говорити коротко — це додатковий модуль для програми. Плагіни дозволяють істотно розширити можливості програм, однак застережемо вас від бездумної встановлення всіх плагінів, які вам попадуться — велика кількість непотрібних плагінів суттєво заважає роботі і витрачає невиправдану кількість ресурсів комп’ютера. Встановлюйте лише те, що вам потрібно.