Що таке MD5

45

MD5 або Message Digest 5 128-бітний алгоритм хешування розроблений на початку 90-х років професором Рональдом Рівестом. Як правило, представляється як послідовність з 32 шістнадцяткових цифр, наприклад: 1bc29b36f623ba82aaf6724fd3b16718. Для того щоб зрозуміти що таке MD5 спочатку потрібно розібратися з поняттям хешування.

Що таке хешування

Хешування це процес перетворення будь-якого масиву даних у вихідну рядок фіксованої довжини. Це перетворення проводиться з допомогою, так званих, хеш-функцій. Така функція на вході отримує масив даних, а на виході повертає так званий хеш (хеш-суму) – унікальний рядок фіксованої довжини.

Алгоритм роботи хеш-функції побудований таким чином, що для будь-якого масиву даних функція видає унікальний рядок. Завдяки цій особливості отриманий рядок може використовуватися як цифровий відбиток даних. Такий відбиток можна використовувати для перевірки цілісності даних.

Наприклад, коли розробник програмного забезпечення публікує в мережі свій програмний продукт, разом з ним він може опублікувати його хеш. Це дозволить користувачам перевірити цілісність програми перед її установкою. Їли програма була заражена вірусами або завантажилася з помилками, її хеш не буде відповідати хешу, який був опублікований розробником програми.

Історія розвитку MD5

Алгоритм MD5 був розроблений професором Рональдом Л. Рівестом з Массачусетського технологічного інституту в 1991 році. Даний алгоритм став заміною попередньої версії алгоритму MD4. З цього часу алгоритм здобув велику популярність і став використовуватися повсюдно.

Починаючи з 1993 року, регулярно з’являються дослідження, які виявляють нові уразливості в алгоритмі MD5. На даний момент алгоритм MD5 вважається вразливим і поступово замінюється алгоритму SHA.

Як отримати хеш MD5

Якщо вам необхідно отримати MD5 хеш від звичайної рядка тексту, то зручніше за все використовувати онлайн сервіси. Одним з таких сервісів є www.md5.cz.

Для того щоб отримати MD5 хеш з допомогою цього сервісу досить ввести рядок в поле і натиснути на кнопку «Hash». Поле цього з’явиться хеш введеного рядка.

Якщо ж вам потрібно отримати MD5 хеш файлу, то доведеться використовувати спеціальні програми, наприклад, MD5summer (http://www.md5summer.org/download.html).

Працювати з даною програмою дуже просто. Для того щоб отримати MD5 хеш файлу досить запустити програму і вибрати потрібний файл.