Що таке материнська плата

87

У цій статті ми розповімо про те, що таке материнська плата і яку роль вона виконує в сучасних комп’ютері. Материнська плата це основна плата в комп’ютері.

На материнській платі змонтовані основні чіпи необхідні для роботи комп’ютера, наприклад, чіпсет, чіп БІОС, а також чіпи інших вбудовані в материнську плату компонентів. Також материнська плата оснащена роз’ємами для підключення інших компонентів комп’ютера. На сучасній материнській платі можна знайти роз’єм для підключення оперативної пам’яті, відеокарти, жорстких дисків, дисководів і, звичайно ж, процесора. Материнську плату можна порівняти з фундаментом для будинку, на якому будується все будівлі.

Форм-фактори сучасних материнських плат.

Більшість сучасних материнських плат виконується у форм-факторах ATX, MicroATX, MiniITX. Для звичайних домашніх комп’ютерів, як правило, використовуються материнські плати форм-факторі ATX.

Основні компоненти, які монтуються на материнській платі.

Чіпсет (або набір системної логіки) це один або два чіпа (північний і південний міст), які забезпечують взаємодію процесора з іншими компонентами комп’ютера. Чіпсет монтується на заводі, і змінити його немає можливості.

Оперативна пам’ять (ОЗП або) монтується у вигляді невеликих плат (планок) в спеціальні роз’єми на материнській платі. Сучасні комп’ютери оснащуються роз’ємами під оперативну пам’ять типу DDR3. Старі комп’ютери можуть оснащуватися роз’ємами DDR2 або DDR. При установці або зміну оперативної пам’яті потрібно уточнити, який роз’єм встановлений на вашій материнській платі.

Відеокарта. Сучасні материнські плати оснащені роз’ємом PCI Express для підключення відеокарт.

Процесор. На відміну від оперативної пам’яті і відеокарт для монтажу процесорів існує велика кількість різних роз’ємів (сокетів). У разі заміни процесора потрібно орієнтуватися на те, які підтримує процесори ваша материнська плата.