Що таке БІОС

138

У статтях на цьому сайті вже були статті, в яких ми згадували БІОС. Проте не всі користувачі знають, що таке БІОС і навіщо він потрібен. Цього разу ми спробуємо закрити цей пробіл і розповімо про те, що таке БІОС, навіщо він потрібен, які функції він виконує і як виконують його налаштування.

Слово БІОС з’явилося як транслітерація англійської абревіатури BIOS, яка в свою чергу розшифровується як «basic input/output system». Тому правильною російською назвою БІОС є «базова система вводу-виводу».

БІОС це набір програм, які записані на спеціально відведену мікросхему на материнській платі. БІОС записується ще на етапі виробництва. Тому він працює відразу після складання комп’ютера. Самостійно нічого встановлювати не треба. Хоча ви можете обносити БІОС, завантаживши нову прошивку від виробника материнської плати. БІОС запускається відразу після включення комп’ютера і виконує необхідні дії для повного завантаження комп’ютера. Також БІОС створює зв’язок між програмним і апаратним забезпеченням.

Існує три основних виробника БІОС. Розробки цих компаній використовуються на більшості комп’ютерів, ноутбуків і серверів. Це American Megatrends (AMI), Award Software і Phoenix Technologies.

Що таке БІОС і які завдання він виконує

Для того щоб було зрозуміліше, що таке БІОС, ми розглянемо основні завдання, які виконує дана система.

Запуск і перевірка апаратного забезпечення. БІОС запускається відразу після старту комп’ютера. Після того, як дана система запуститься, вона починає запуск і перевірку інших систем комп’ютера. Дана процедура називається POST (від англійського Power-On Self-Test, самотестування після включення).

Під час цього етапу БІОС перевіряє цілісність власних програм, тестує роботу контролерів на материнській платі, а також встановлює деякі їх параметри. Якщо під час перевірки були виявлені помилки, то завантаження комп’ютера буде зупинена, а на екран буде виведена інформація про проблему. Якщо вивести інформацію н екран неможливо, то БІОС просигналізує за допомогою звукового сигналу.

Завантаження операційної системи. Якщо процедура запуску і тестування апаратного забезпечення закінчилася успішно, то БІОС переходить до наступного етапу – завантаженні операційної системи.

В налаштуваннях BIOS можна вказати, який накопичувач потрібно використовувати для завантаження операційної системи. Сучасні комп’ютери можуть завантажуватися з дискет, компакт-дисків, жорстких дисків твердотільних накопичувачів. Більш того, користувач може вказати відразу декілька накопичувачів, з яких можна завантажуватися. У цьому випадку БІОС буде намагатися завантажити операційну систему з першого накопичувача, а в разі помилку перейде до наступного.

Прості драйвери. БІОС оснащена найпростішими драйверами для спілкування з портами вводу/виводу, пам’яттю і іншими компонентами комп’ютерів. Ці можливості використовуються операційними системами під час завантаження або збоїв. Також деякі найпростіші операційні системи використовують драйвери БІОС регулярно. Наприклад, такими як MS DOS.

Базова настройка комп’ютера. Також БІОС надає інтерфейс для виконання базової налаштування комп’ютера. Цей інтерфейс називається BIOS Setup, саме з ним більшість користувачів асоціюють слово БІОС. Тут користувач може налаштувати такі параметри як: час і дата, включення і виключення компонентів інтегрованих в материнську плату, вибір накопичувача для завантаження операційної системи, тактові частоти і напруги процесора і т. д. Для того щоб відкрити BIOS Setup потрібно натиснути спеціальну клавішу на клавіатурі. Як правило, для цього використовують клавіші Del, F1, F2 або Esc.

Заміна для БІОС

БІОС розроблявся досить давно, тому на тлі сучасних технологій він виглядає досить відсталим. Для його заміни був розроблений Unified Extensible Firmware Interface або UEFI. Зараз розробкою даної технології управляє консорціум компаній Unified EFI Forum.

Спочатку дана технологія носила назву Intel Boot Initiative або Завантажувальна Ініціатива Intel. Вона розроблялася для серверів на базі процесорів Itanium. Пізніше назву було змінено на EFI, а ще пізніше на UEFI.

Порівняно з БІОС технологія UEFI має масу переваг. Серед основних з них: відсутність строгих апаратних обмежень (класичний БІОС підтримував тільки 16-бітний код і 1 мегабайт оперативної пам’яті), покращена взаємодія з завантажувачем операційної системи, більш просунута оболонка для взаємодії з користувачем і підтримка завантаження з жорстких дисків місткістю більше 2 терабайт.