Що робити якщо ноутбук перегрівається

46

Про те, що перегрів для ноутбука шкідливий, знає кожен його власник. Але чим саме загрожує мобільного комп’ютера цей «страшний звір», є не всі. Між тим, надмірний і довготривалий перегрів — основна причина поломок лептопів в післягарантійний період, і ремонт обходиться власникові, як правило, недешево.

Зараз ми розповімо про те, що робити якщо ноутбук перегрівається, до чого це призводить і що може зробити власник, щоб уникнути серйозних наслідків.

Із-за чого виникає перегрів ноутбуків і чим це загрожує

Одне з відмінностей мобільних комп’ютерів від стаціонарних — це тісний корпус, в якому неможливо розмістити систему охолодження (СО) значної потужності, тим більше, із запасом на випадок високих навантажень. Виробники мобільних платформ шукають, але не завжди знаходять компроміс між рівнем тепловідведення і компактністю охолоджувачів. Тому з перевищенням розрахункової навантаження системи охолодження лептопів справляються неважливо.

Ось основні причини перегріву ноутбуків:

 • багатогодинні ігри, особливо якщо лептоп для них не призначений;
 • перекриття вентиляційних отворів корпусу, наприклад, коли працюючий ноутбук лежить на м’якій поверхні;
 • забруднення системи вентиляції слежавшейся пилом;
 • неправильна установка і погана фіксація охолоджувача в корпусі, внаслідок чого радіатор нещільно прилягає до поверхні охолодження чіпа;
 • поломка системи охолодження (тріщини в місцях з’єднань радіаторів з термотрубками тощо);
 • невдалі конструктивні рішення мобільної платформи.

Але, в 80-85% випадків перегрів ноутбука виникає із-за засмічення вентиляції. В залежності від забрудненості приміщення це відбувається через 3-12 місяців після покупки або чищення апарату.

Найважчі наслідки недостатнього охолодження лептопа — це порушення паяного контакту великих мікросхем з подальшим виходом їх з ладу. До таких мікросхем належать відеочіп, системна логіка (північний і південний міст, хаби), центральний процесор. Всі ці вузли активно виділяють тепло і повинні адекватно охолоджуватися.

При порушенні тепловідведення низка нагрівів-остываний чіпа відбуваються з великими, ніж в нормі коливаннями температур, що поступово призводить до появи дефекту пайки. З-за поганого електричного контакту нагрівання в місці дефекту посилюється, а сам дефект з кожним включенням-виключенням ноутбука зростає. Виникає порочне коло: на цій стадії навіть при усуненні зовнішніх причин перегріву несправність буде прогресувати і дорогого ремонту вже не уникнути.

Діагностика і усунення недоліку охолодження

Визначити, перегрівається ноутбук чи ні, можна за такими ознаками:

 • після нетривалої роботи або при запуску ресурсоємних програм (ігор, відео) лептоп різко вимикається;
 • вентилятор системи охолодження крутиться на високій швидкості і шумить;
 • утиліти моніторингу температур апаратних ресурсів (HWmonitor) показують цифри 70о С і вище;
 • корпус ноутбука гаряче, ніж зазвичай.

Наявність будь-якого з цих ознак — привід провести чистку системи охолодження.

Закрита чистка (профілактична)

Закрита чистка лептопа дає непоганий результат, поки пил у вентиляційній решітці не спресованого в «валянок». Техніка полягає у видуванні забруднень з системи вентиляції з допомогою балончика зі стисненим повітрям.

notebook-cleaning (2)

Порядок дій

 • Тримаючи балон вертикально, піднесіть його носик до краю вентиляційної решітки, а решту її частину прикрийте серветкою.
 • Натисніть на клапан балона на 1-2 сек. — в це час з протилежної сторони грат видуватися пил.
 • Повторіть, поки пил не вийде вся.

Не потрібно побоюватися, що ви рознесе бруд по всьому внутрішньому простору ноутбука: відсік вентилятора з внутрішньої сторони відгороджений стіною, тому пил буде виходити тільки назовні.

Проводити таку профілактику оптимально 1-2 рази в місяць.

Відкрита чистка

Метод, при якому виконується демонтаж системи охолодження, можуть практикувати лише досвідчені фахівці. У деяких випадках це досить трудомістке і вимагає великої акуратності.

Правильно демонтувати З допоможе інструкція з розбирання лептопа — сервіс-мануал, який за найменуванням моделі іноді можна відшукати в Інтернеті. Для доступу до системи охолодження зазвичай спочатку відгвинчують гвинти на днище, потім знімають клавіатуру, видаляють нижню кришку, від’єднують всі заважають дроти і деталі. Важливо дотримуватися порядок викручування гвинтів радіаторів — він вказаний цифрами біля кожного гвинта.

Після видалення скупчень пилу крильчатку вентилятора протирають серветкою, змоченою ізопропиловим спиртом або сухий, з процесора і інших вузлів зчищають стару термопасту, наносять замість неї свіжу (трохи) і ставлять систему охолодження на місце. Збірка ноутбука проводиться в зворотному порядку.

notebook-cleaning (3)

Відкрита чистка повинна проводитися тільки при явних ознаках перегрівання. Без необхідності її робити не потрібно.