Розєми на материнській платі

151

Материнська плата це головна плата в комп’ютері. До неї підключаються всі компоненти комп’ютера і забезпечує їх взаємодію та злагоджену роботу.

Для того щоб зібрати комп’ютер з нуля або виконати простий апгрейд, необхідно мати базові знання про пристрої материнської плати. У даному матеріалі ми розповімо про роз’єми на материнській платі.

Роз’єм для установки процесора сокет

Роз’єм для установки процесора – це великий роз’єм у формі прямокутника. Як правило, даний роз’єм знаходиться у верхній частині плати.

Роз’єми бувають різних типів. Для того щоб встановити процесор на материнську плату, він повинен бути сумісний з роз’ємом на платі.

Крім цього материнська плата повинна підтримувати дану модель процесора. Бувають випадки, коли тип роз’єму процесора і плати збігається, але плата не підтримує цю модель процесора. В результаті така зв’язка материнської плати і процесора не буде працювати.

Сучасні процесори від Intel використовують такі типи роз’ємів:

  • Socket 1150
  • Socket 1155
  • Socket 1356
  • Socket 1366
  • Socket 2011

Сучасні процесори від AMD використовують такі типи роз’ємів:

  • Socket AM3
  • Socket AM3+
  • Socket FM1
  • Socket FM2

Роз’єми для установки оперативної пам’яті або слоти

Роз’єми для установки оперативної пам’яті – це довгі вертикальні роз’єми розміщені праворуч або по обидві сторони від процесора. Сучасні роз’єми для оперативної пам’яті на материнській платі відносяться до типу DDR3.

Разъемы на материнской плате: оперативная память

На більш старих моделях материнських плат можуть використовуватися роз’єми DDR2 або DDR1. Всі ці типи не сумісні один з одним. Тому встановити DDR3 роз’єм для DDR2 не вийде.

Роз’єми PCI Express

Роз’єми PCI Express – це роз’єми на материнській платі, які призначені для установки додаткових плат. Ці роз’єми розташовані в нижній частині материнської плати.

Разъемы на материнской плате: PCI express

Роз’єм PCI Express може бути декількох типів: PCI Express x1, PCI Express x4 і PCI Express x16. У більшості випадків, роз’єм PCI Express x16, що використовується для встановлення відеокарт, а інші слоти для установки інших плат розширення, наприклад звукових карт.

Існує три версії PCI Express. Це PCI Express 1.0, PCI Express 2.0 або PCI Express 3.0. Всі ці версії повністю сумісні. Це дозволяє встановлювати нові пристрої з підтримкою PCI Express 3.0 в старі материнські плати з PCI Express 1.0. Єдине обмеження це швидкість передачі даних. При установці нового пристрою в стару версію PCI Express пристрій буде працювати на швидкості старої версії PCI Express.

Роз’єм PCI

Роз’єм PCI – це старий роз’єм для підключення плат розширення. Зараз він практично не використовується і встановлюється тільки деякі материнські плати.

Разъемы на материнской плате: PCI

Роз’єм PCI можна знайти в нижній частині материнської плати, поруч з роз’ємами PCI Express.

SATA роз’єми

Роз’єми SATA це роз’єми, призначені для підключення жорстких дисків, SSD-накопичувачів і дисководів.

Разъемы на материнской плате: sata

Ці роз’єми розміщені у нижній частині материнської плати і в більшості випадків пофарбовані в червоний колір.

Існує три версії SATA, це SATA 1.0, SATA 2.0 і SATA 3.0. Всі ці версії повністю сумісні і відрізняються тільки швидкістю передачі даних. Для SATA 1.0 швидкість становить 1.5 Гбіт/с, для SATA 2.0 – 3 Гбіт/с, а для SATA 3.0 – 6 Гбіт/с.

Роз’єм живлення материнської плати

Роз’єм для підключення живлення материнської плати розміщується праворуч від оперативної пам’яті. Він може складатися з 20, 24 або 28 контактів.

Разъемы на материнской плате: питание

В цей роз’єм потрібно підключити живлення від блоку живлення.