Основні компоненти материнської плати

248

Материнська плата – це основа для будь-якого комп’ютера. Материнські плати є в настільних комп’ютерах, ноутбуках, планшетах і навіть смартфонах. Але, в цій статті ми будемо вивчати материнські плати, призначені для використання в звичайних настільних комп’ютерах. Ми розглянемо пристрій материнських плат, а також основні компоненти материнської плати.

Перше, що кидається в очі після відкриття кришки настільного комп’ютера, це материнська плата. Вона є найбільшою платою всередині комп’ютера, і всі інші компоненти підключається саме до неї. Таким чином, материнська плата це основа комп’ютера, його фундамент, на якому будується комп’ютер.

Основні компоненти материнської плати настільного комп’ютера

Роз’єм для установки процесора

Роз’єм для установки процесора це прямокутне посадочне місце, на яке встановлюється процесор. У більшості випадків роз’єм для установки процесора розміщується у верхній частині материнської плати, приблизно по середині плати.

Роз’єми для установки процесора відрізняються в залежності від виробника процесора (Intel або AMD), а також в залежності від конкретної моделі процесора. Універсальних материнських плат не буває. Материнська плата завжди підтримує процесори тільки одного типу. Це потрібно враховувати при виборі процесора і плати.

Інформацію про підтримувані процесори можна знайти на офіційному сайті виробника материнської плати.

Чіпсет

Чіпсет це основний компонент материнської плати. Як правило, чіпсет знаходиться набагато нижче процесора. Це найбільша мікросхема на платі і вона закрита радіатором.

Чіпсет відповідає за роботу всієї плати, а також за взаемодействие процесора з іншими компонентами комп’ютера. Від моделі чіпсету залежить, якими можливостями буде володіти материнська плата і комп’ютер у цілому. У дешеві материнські плати вбудовуються прості чіпсети, які обмежують функціональність комп’ютера. Наприклад, всі процесори Sandy Bridge, оснащуються вбудованим графічним прискорювачем, але використовувати цей графічний прискорювач можуть тільки плати з чіпсетом Z68.

Основные компоненты материнской платы: чипсет

При виборі материнської плати дуже важливо враховувати на базі якого чіпсету вона побудована і якими можливостями володіє той чи інший чіпсет.

У старих комп’ютерах чіпсет складається з двох мікросхем. Ці мікросхеми називаються північним і південними мостами. Починаючи з процесорів на базі архітектури Intel Nehalem і AMD Sledgehammer, можливості північного мосту вбудовуються прямо в процесор. Тому на платі розміщується тільки одна мікросхема чіпсету.

Слоти для встановлення оперативної пам’яті

Слоти для встановлення оперативної пам’яті це довгі роз’єми праворуч або по обидві сторони від процесора. На платі може бути встановлено 2, 4, 8 і більше слотів для оперативної пам’яті. Але, в більшості випадків кількість слотів невелике.

Основные компоненты материнской платы: оперативная память

Слоти для оперативної пам’яті можуть бути різних типів (DDR1, DDR2, DDR3). Перед покупкою оперативної пам’яті необхідно дізнатися тип підтримуваної пам’яті, кількість слотів на материнській платі, а також максимальної обсяг пам’яті, що підтримує плата. Цю інформацію можна отримати на офіційному сайті виробника плати.

Слоти розширення

Слоти розширення це слоти в нижній частині плати. На відміну від слотів оперативної пам’яті, які розміщуються вертикально, слоти розширення розташовані горизонтально. Крім цього плати, встановлені в слоти розширення, кріпляться до корпусу комп’ютера за допомогою спеціального гвинта.

Основные компоненты материнской платы: слоты расширения

На даний момент використовуються тільки два типи слотів розширення. Це PCI Express і PCI. Відеокарти встановлюються в слоти PCI Express. Решта плати (звукові плати, ТВ-тюнери тощо) можуть встановлюватися як в PCI Express і PCI.

SATA роз’єми

SATA роз’єми – це роз’єми, призначені для підключення жорстких дисків, оптичних дисководів, а також SSD-накопичувачів.

Основные компоненты материнской платы: sata

Як правило, SATA роз’єми позначаються червоним кольором і розміщуються в нижній частині материнської плати.

Роз’єм живлення

Основные компоненты материнской платы: питание

Роз’єм живлення це роз’єм, за допомогою якого материнська плата отримує живлення від блоку живлення. Як правило, цей роз’єм пофарбований білим кольором і розміщується в правій частині материнської плати.