Історія розвитку планшетних компютерів

36

Планшети, оснащені великими сенсорними екранами і зрозумілим інтерфейсом, своєю появою досить сильно полегшили контакт людини і комп’ютера. Досі незрозуміло, з чого почався «таблетковий» бум в 2010 році (Tablet PC – планшетний персональний комп’ютер).

Може це було підвищення швидкості Інтернету, полегшення доступу до нього, поява нових процесорів і так далі. Найважливішу роль зіграла компанія Apple, яка розробила і випустила на продаж знаменитий iPad.

Природно, що планшет від компанії Apple був не першою спробою створення такого комп’ютера, однак до нього всі спроби були менш вдалими. Ще у далекому 1968 році дослідник Алан Кей з центру Xerox PARC займався розробкою певного прототипу сучасного планшета під назвою Dynaboo. Спочатку він був розрахований як помічник для дітей. Звичайно, масового поширення цей апарат не отримав. Однак напрацювання цього дослідника через деякий час взяли на замітку ті ж розробники з Apple. І ось, в 1996 році, аж через 30 років після появи Dynabook, якась компанія DEC випустила планшет Lectricе, який призначався для читання текстових файлів. Планшет був з монохромним дисплеєм, мав чутливість до натиснень спеціальним пером. Своїм винаходом компанія DEC породила моду і на планшети, і на електронні книги. У 2000 році з’явився планшет від компанії 3Com під назвою Audrey.

Це був девайс для веб-серфінгу, з антеною і бездротовою клавіатурою. Саме це пристрій стало дійсно прообразом «сучасного» планшета типу iPad. Корпорація Microsoft не залишилася в стороні від цих подій на світовому ринку електронних комп’ютерних пристроїв. У 2002 році була представлена платформа Windows XP Tablet PC Edition, яка базувалася на рукописному і навіть голосовому способи введення даних. Nokia теж вирішили спробувати себе на цьому ринку, випустимо планшет Nokia 770 Internet Tablet. Пізніше з’явилися популярні смартфони Nokia з сенсорними дисплеями і операційною системою Symbian.

В історії планшетів було ще одна подія, яку необхідно відзначити. Це презентація Стівом Джобсом першої моделі смартфона Apple iPhone і операційної системи для нього iOS. Це була повноцінна власна система з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом і підтримкою чутливості торкань пальця.
Що цікаво, то саму концепцію створення планшетного персонального комп’ютера приписують науково фантастичного серіалу «Зоряний шлях». Саме там вперше з’явилося пристрій PADD. Є чутки, що саме тому планшет Apple iPad має назву співзвучне зі своїм вигаданим телевізійним прототипом. Також подібні ідеї з’являлися у фільмі «Космічна одіссея» у 1968 році, де був «планшет» під назвою Newspad.