Гуде або шумить компютер: чому і що робити?

163

Шум або гул від комп’ютера — це те, що дратує всіх користувачів. Але, деякі комп’ютери шумлять так сильно, що більше нагадують трансформаторну будку. Якщо це саме ваш випадок, то дана стаття повинна вам допомогти. Тут ви дізнаєтеся чому гуде або шумить комп’ютер і що робити щоб цей шум зменшити.

Чому гуде або шумить комп’ютер

Зазвичай в комп’ютері тільки два джерела шуму, це шум від вентиляторів (кулерів) і шум від жорстких дисків. Шум від жорстких дисків настільки незначний, що його можна помітити, тільки якщо вентилятори працюють дуже тихо або взагалі не працюють. Тому жорсткі диски можна взагалі не брати до уваги і зосередитися на зниженні шуму від вентиляторів.

Кулери в комп’ютері охолоджують тільки три компонента, це:

  • Процесор;
  • Відеокарта;
  • Блок живлення.

Плюс зазвичай в комп’ютерному корпусі є як мінімум один так званий корпусний кулер. Завдання корпусних кулеров виводити нагріте повітря з корпусу комп’ютера, а також заганяти всередину свіже і прохолодне повітря.

Що стосується рівня шуму, який виробляє кожен з вентиляторів, то він залежить від наступних параметрів:

  • Швидкість обертання вентилятора. Чим швидше обертається вентилятор, тим більше від нього шуму.
  • Розмір вентилятора. Чим менше вентилятор, тим більше він шумить і, тим менше від нього користі.
  • Якість виконання вентилятора. Вентилятори дуже відрізняються за ціною і як наслідок за якістю. Дешеві вентилятори зазвичай виробляють з використанням дешевих підшипників і низько якісної пластмаси. Тому дешеві вентилятори шумлять набагато сильніше.

Також на рівень шуму, який чує користувач комп’ютера, впливає і сам корпус. Дешеві корпуси виробляють з тонкого металу, який деренчить і тим самим підсилює шум від вентиляторів. Крім цього в дешевих корпусах відсутній прошарок звукоізолюючого матеріалу.

Що робити якщо комп’ютер сильно гуде або шумить

Отже, ми розібралися з причинами виникнення шуму і гулу від комп’ютера. Тепер можна розібрати основні способи зниження шуму.

Спосіб № 1. Зниження обертів вентилятора.

Самий простий і ефективний спосіб знизити рівень шуму від комп’ютера — це знизити оберти вентиляторів. Швидкість вентиляторів, які підключаються по 4 контактного роз’єму можна регулювати через BIOS або через спеціальне програмне забезпечення, наприклад, для цього часто використовують програму SpeedFan.

Програма SpeedFan

Якщо кулер підключається через 3 контактні роз’єм, то швидкість його обертання можна знизити з допомогою спеціальних перехідників, які знижують напругу на вентилятор і тим самим знижують його оберти. Також існують так звані реобаси або контролери кулерів, через які можна регулювати швидкість обертання будь-кулерів.

реобас для кулеров

Реобас для кулерів

При зниженні обертів вентиляторів важливо стежити за температурою. Оскільки є ймовірність перегріву. Можливо знадобиться замінити термопасту на процесор і відеокарту, для того щоб зберегти нормальну температуру при зменшеному охолодженні.

Спосіб № 2. Заміна кулерів на більш тихі.

Більш складний варіант зниження рівня шуму від комп’ютера – це заміна наявних кулерів на більш якісні і як наслідок більш тихі.

новый кулер

Новий кулер

Заміна кулерів на корпусі комп’ютера і на процесорі – це найпростіший варіант. Для цього потрібно виміряти розмір інсталяційного місця і купити новий кулер відповідного діаметру. При виборі нового кулера краще всього брати максимально великий вентилятор.

У разі відеокарти і блоку живлення процес заміни вентилятора трохи складніше, оскільки в цьому випадку до вентилятора важче дістатися. Однак сам процес заміни кулера нічим не відрізняється. Визначаємо розмір вентилятора, купуємо новий і встановлюємо на місце старого.

Якщо заміну вентиляторів поєднати зі зниженням їх оборотів, то можна домогтися значного зменшення рівня шуму від комп’ютера.

Спосіб № 3. Відключення корпусних вентиляторів.

Якщо комп’ютер використовується тільки в якості офісної машини, то ви можете взагалі відмовитися від корпусних вентиляторів. Вимкніть їх і поспостерігайте за температурою компонентів комп’ютера. Швидше за все, температура підніметься приблизно на 8-15 градусів, але залишиться в пристойних межах.

корпусный кулер

Корпусний кулер

Потрібно відзначити, що відключення корпусних вентиляторів підходить тільки для комп’ютерів, що використовуються в офісному режимі. Якщо ви працюєте з важкими програмами або граєте в комп’ютерні ігри, то відключати корпусні вентилятори не можна.

Також не можна відключати вентилятори на процесорі, відеокарті або блоці живлення. Оскільки це призведе до перегріву цих компонентів.

Спосіб № 4. Заміна комп’ютерного корпусу.

Заміна корпусу також непоганий варіант. Якщо придбати якісний комп’ютерний корпус з прошарком звукопоглинального матеріалу, то можна значно знизити рівень шуму від комп’ютера.

звукопоглощающий материал на крышке компьютерного корпуса

Звукопоглинальний матеріал на кришці комп’ютерного корпусу

Зазвичай такі корпуси з коробки комплектуються якісними кулерами, тому вам не доведеться шукати підходящі, купувати їх окремо і самостійно встановлювати.